Filmová kavárna
Netradiční třídní schůzky ve „Filmové kavárně“
Dne 13. 5. 2019 se v naší škole již poněkolikáté konaly netradiční třídní schůzky. Pozvali jsme rodiče do „Filmové kavárny“. Tuto uspořádal Filmový klub, který pracuje ve škole již třetím rokemv rámci projektu GRAMMY. Tématikou Filmové kavárny byla tentokrát kampaň “Příběhy obyčejného hrdinství“, vyhlášená ekologickým sdružením Tereza Praha ke Dni Země, do které jsme se jako EKOŠKOLA zapojili, a opakovaně tématika Fair Trade - Spravedlivý obchod, které se dlouhodobě věnujeme v rámci projektu Světová škola.
Na úvod společného setkání zahrála přítomným rodičům děvčata z kroužku Školní kapela na flétny a buben kachor. Potom skupina žáků prezentovala rodičům principy, fungování a přínos Fair Trade a také zástupci Filmového klubu přiblížili, jak žáci v klubu pracují a jakým činnostem se věnují. Přítomní rodiče pak shlédli dokumentární film „Děti jdou k volbám“, o indických dětech, které si chtějí prosadit některá svá práva, vyzkoušet si volby a stát se „právoplatnými“ občany země. Mezi práva, která děti chtěla prosadit, patřilo např. chodit do školy, aby měli dostatek učitelů, zlepšení hygieny a dostatek pitné vody). Po filmu následovala krátká diskuze o tom, jaká přání a práva by asi navrhovaly české děti a s filmem budou žáci ve svém klubu dále pracovat.
Pohoštění ve Filmové kavárně si připravili přítomní žáci, kdy svým rodičům uvařili a roznášeli fairtradovou kávu nebo čaj, byla možnost ochutnat sušenky, čokoládový nápoj a další potraviny, které byly vyrobeny dle pravidel obchodu Fair Trade. V souvislosti se zapojením do „Kampaně obyčejného hrdinství“ pak byly žáky školy také prezentovány výsledky zapojených žáků, rodičů, veřejnosti, kterými jsme přispěli k ochraně životního prostředí v průběhu jednoho týdne zapojením do 7 výzev kampaně (viz samostatná zpráva na webu). Také byly prezentovány výrobky zájmového kroužku „Keramické hvězdičky“, jejímž zakoupením přítomní přispěli na školní projekt „Voda pro Afriku“ – karafy na vodu.
Rodiče pak měli možnost v neformálním prostředí si popovídat o prospěchu a chování svých dětí s přítomnými pedagogy, kdy mnozí využili i formátu třídních schůzek ve trojici: pedagog – rodič – žák, neboť mnoho žáků bylo na akci přítomno, stejně jako jejich rodiče. Všichni tří zúčastnění se tak mohli společně vyjádřit ke školním záležitostem Zajímavou akcí jsme dokázali, že třídní schůzky nemusí být žádným „strašákem“, ale že mohou netradiční formou přispět ke společnému příjemnému setkávání, vzdělávání, obohacování i vzájemné podpoře všech účastníků výchovně vzdělávacího procesu.
Mgr. Vlasta Geryková – ředitelka školy