Seznamte se s papoušky

Dne 17. 4. 2024 byl v naší škole k vidění pořádný kus exotiky. V rámci projektu „Společně to zvládneme IV“ (Šablony OP JAK – inovativní vzdělávání) byl realizován environmentální vzdělávací zážitkový program „Seznamte se s papoušky“. S papoušky k nám, jako vůbec do první české ZŠ, zavítala ze Slovenska společnost ARAKOVO. Velmi milé lektorky přivezly 10 krásných exotických papoušků např. ary a mezi nimi i nejvzácnější aru hyacintovou, dále druhy zoborožců a kakadu, tedy papoušky, se kterými žáci nemají možnost se jinde setkat a někteří z nich již dokonce patří mezi celosvětově ohrožené druhy. V netradičním programu environmentální výchovy byli žáci odborně seznámeni s jednotlivými druhy, s životem těchto papoušků, s jejich osobností a povahou, s potravou i péčí o ně.

Papoušci byli velmi krotcí, přátelští, zpočátku seděli všichni vzorně na bidýlku jako žáčci, ale postupně se jim zalíbila naše tělocvična, lozili po trubkách u stropu, po žebřinách, po pletivu na oknech, jeden z nich dokonce vyzkoušel basketbalový koš zavěšen hlavou dolů. Nejvíce se papouškům však zalíbily naše děti a učitelé, kterým přistávali na rameni, na hlavě, nechali se krmit, hladit. Prostě navazovali kontakt, který je pro ně nesmírně důležitý a bez kterého už by ani nedokázali žít.

Zajímavým prožitkovým programem byl rozvíjen vztah žáků ke zvířatům, k přírodě a její ochraně. V dnešním přetechnizovaném světě tak žáci měli možnost zažít, jak vypadají skutečná živá zvířata a jaká krásná, nejen ta virtuální, přátelství se s těmito „němými tvářemi“ dají navázat. Nejsou to však jen němé tváře, neboť umí i mluvit a počítat. Děti i pedagogové odcházeli nadšeni z unikátního programu, který je ojedinělý nejen na Slovensku, ale i v Čechách a na Moravě. Naši žáci nechtěli program ani ukončit a papoušky pustit zpět domů, prosili mě, aby znovu papoušci mohli přijet k nám do školy. Navázali jsme spolupráci s firmou ARAKOVO a budeme přemýšlet o jejich nabídce navštívit jejich rozsáhlou expozici v Bojnicích s celodenním programem. Chovatelům a současně lektorům moc děkujeme za skvělý program, za jejich nadšení a radost z toho, že mohli dětem tento zážitek se svými svěřenci poskytnout. Doporučujeme i dalším školám zhlédnutí tohoto jedinečného programu.

Mgr. Vlasta Geryková