PROJEKT „PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ 2022“

Naše škola se v rámci interaktivní výuky moderních dějin zapojila do dalšího ročníku Příběhů bezpráví. V letošním roce byla hlavním tématem „Normalizovaná každodennost“. Dne 9. 11. se 28 žáků 7. – 9. ročníku zúčastnilo Projektu Příběhy bezpráví v naší škole. Nejprve jsme absolvovali krátkou exkurzi do našich dějin od konce 1. světové války po Sametovou revoluci 1989. Poté žáci zhlédli vybraný film „Normalizační loutka“. V následující diskusi vyjadřovali své pocity ze sledování filmu a vypracovali ve skupinkách pracovní listy k prezentovanému dokumentu. Diskutovali, jaký byl hlavní hrdina, jaké měl vlastnosti, jak se choval, oblékal, co dělal, a proč se ve své době tak choval. Žáci rovněž navrhovali, jak by se zachovali oni v jeho situaci. Své názory obhajovali a zdůvodňovali mezi jednotlivými skupinami navzájem.

Svým dílem do diskuze přispěli i pamětníci, kteří prezentovali své zkušenost z daného období. I oni měli možnost se zamyslet nad tím, že řadu různých omezení ze strany „mocných“ považovali za normální a i když se vším nesouhlasili, z větší části se režimu přizpůsobili.

Ing. Věra Matuszná

koordinátor projektu