Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskolezským krajem

Počítadlo návštěv TOPlist
Kde nás najdete

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2024

Žákyně naší školy se zúčastnily a vzorně reprezentovaly na oslavách Mezinárodního dne Romů v Novém Jičíně. Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. duben, se v Novém Jičíně konají pravidelně pod organizačním vedením p. Veroniky Kačové, která úzce spolupracuje i s naší školou. Tuto spolupráci využila i při organizování letošního MDR a oslovila naši školu ke spoluúčasti a zajištění programu na této akci, která se konala ve venkovních prostorech Městské knihovny Nový Jičín dne 26. dubna 2024.

Den Romů byl zahájen představením romské vlajky v tanečním podání Barbory Horváthové s hudebním doprovodem a slovem Veroniky Kačové. Následovalo taneční vystoupení souboru „JILORO“ z naší školy pod vedením p. Evy Demové, která s žákyněmi dlouhodobě pracuje v tanečním kroužku. Děvčata zatančila tradiční romské tance, které se moc líbily všem přítomným. Pak vystoupila s prezentací svých romských obrazů Nina Dudy Koťová. Žákyně naší školy společně s Veronikou Kačovou a souborem Giľaven amenca poté nadchly i v pěveckém vystoupení, kdy zazpívaly tradiční i moderní romské písně.  Součástí oslav byla i prodejní výstavka romských rukodělných výrobků, ochutnávky romských jídel, volná zábava i tanec při zpěvu p. Veroniky Kačové se svou doprovodnou skupinou a hudebníkem Adánem Sánchezem. Návštěvníci mohli zhlédnout i výstavu výšivek s romskou tématikou „ŽIVOT JAKO VYŠITÝ“ romské umělkyně Markéty Šestákové v prostorech Městské knihovny Nový Jičín.                                

Paní ředitelka Geryková, která byla na akci také přítomna, měla radost ze svých žáků, z úspěšných romských asistentů pedagoga i z toho, že naše škola si romský jazyk, kulturu a tradice významně připomíná a zapojuje se do mnoha soutěží a aktivit v této oblasti.

Oslavy MDR se moc povedly. Děkujeme p. Evě Demové a Marušce Krhovjákové, které žákyně na akci doprovázely a pomáhaly i při samotné přípravě akce. Paní Veronice Kačové děkujeme za dlouhodobé udržování tradice oslav Mezinárodního dne Romů, které vždy zvládne skvěle s bohatým a zajímavým programem, který si všichni moc užívají. Těšíme se příští rok zase na viděnou.

 

Mgr. Vlasta Geryková

ředitelka školy

 

 

 

       

       

       

    

 

 

Update cookies preferences