Oslavy Mezinárodního dne Romů 2023

Žákyně naší školy se zúčastnily a vzorně reprezentovaly na oslavách Mezinárodního dne Romů v Novém Jičíně. Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. duben, se v Novém Jičíně konají pravidelně pod organizačním vedením p. Veroniky Kačové, která úzce spolupracuje i s naší školou. Tuto spolupráci využila i při organizování letošního MDR a oslovila naši školu ke spoluúčasti a zajištění programu na této akci, která se konala v prostorech Městské knihovny Nový Jičín dne 14. dubna 2023.

Den Romů byl zahájen romskou hymnou v podání sólového zpěvu Veroniky Kačové za doprovodu sboru žákyň naší školy. Následovalo taneční vystoupení souboru „JILORO“ z naší školy pod vedením p. Evy Demové a Márie Krhovjákové. Děvčata zatančila tradiční romský tanec, který se líbil všem přítomným. Krásná módní přehlídka romských oděvů, která byla dalším bodem programu, se moc povedla a opět se do ní zapojilo 5 žákyň z naší školy. Součástí oslav Mezinárodního dne Romů bylo i vyhlášení výtvarné soutěže „MIRO DAD THE MIRI DAJ – Můj tatínek a moje maminka“, ve které patřila opět naše škola mezi nejúspěšnější. Získali jsme za krásné obrázky 1., 2. a 3. místo v mladší kategorii i 1. a 2. místo ve starší kategorii, což svědčí o tom, že máme nadané žáky i v oblasti výtvarných činností. Součástí oslav byla i prodejní výstavka romských rukodělných výrobků, ochutnávky romských jídel, volná zábava i tanec při zpěvu p. Veroniky Kačové se svou doprovodnou skupinou.

Součástí oslav byla i výstava „VÝZNAMNÉ ROMSKÉ OSOBNOSTI“ v prostorech Městské knihovny Nový Jičín. Zde mezi romskými osobnostmi měla portrétní medailónek i naše p. asistentka Eva Demová za svou dlouholetou práci v oblasti vzdělávání romských dětí a úspěšnou činnost v oblasti romské kultury. Paní ředitelka Geryková, která byla na akci také přítomna měla radost ze svých žáků, z úspěšných romských asistentů pedagoga i z toho, že naše škola si romský jazyk, kulturu a tradice významně připomíná a zapojuje se do mnoha soutěží a aktivit v této oblasti.

Oslavy MDR se moc povedly. Děkujeme p. Evě Demové a Marušce Krhovjákové, které žákyně na akci připravovaly a doprovázely a pomáhaly i při samotné přípravě akce. Paní Veronice Kačové děkujeme za dlouhodobé udržování tradice oslav Mezinárodního dne Romů, které vždy zvládne skvěle s bohatým a zajímavým programem, který si všichni moc užívají. Těšíme se příští rok zase na viděnou.

Mgr. Vlasta Geryková

Video z akce zde: