Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskolezským krajem

Počítadlo návštěv TOPlist
Kde nás najdete

Zapojení do soutěže ROMANO SUNO (Romský sen)

Naše škola se opět, i ve složité době koronavirové, zapojila do celostátní literární, výtvarné a audiovizuální soutěže „ROMANO SUNO“ (Romský sen), kterou pravidelně pořádá společnost Nová škola o.p.s. Praha na podporu romského jazyka a tvorby v tomto jazyce. V rámci zapojení do soutěže naši žáci tvořili pod vedením p. řed. Vlasty Gerykové a asistentky Evy Demové v hodinách Českého jazyka a Multikulturní výchovy literární příspěvky v českém a následně romském jazyce a také kreslili výtvarné práce na zvolené téma. Literární příspěvek kolektivu žákyň 6. a 7. roč. Gabriely Kotlárové, Barbory Horváthové, Andrey Ferencové a Kateřiny Ferencové byl na téma „Náš školní taneční kroužek „Jiloro“, který byl doplněn i kresbou romské tanečnice. S překladem do romského jazyka pomohli i rodiče a prarodiče a společným tvořením byla navíc tvořivě rozvíjena i spolupráce s rodiči a komunitou. Do soutěže se zapojila i školní družina pod vedením p. vychovatelky Věry Matýskové. Krásný výkres Danečka Žigy s romským houslistou, obklopeným texty romských písní, se moc líbil.

 

Slavnostní vyhlášení cen jsme tentokrát sledovali online (youtube: ROMEA TV: https://www.youtube.com/user/romea01), protože se nemohlo jet do Prahy jako vloni. Všichni naši žáci byli porotou oceněni a motivováni k dalšímu tvoření v romském jazyce, aby se tento úplně ze světa neztratil. Určitě se příští rok zase zapojíme, žáci plánuji natočit i video, které letos vzhledem ke ztížené situaci nešlo provést. Slíbily, že začnou psát i naše romské paní asistentky, neboť součástí soutěže je i literární tvorba v kategorii pro dospělé.

 

Mgr. Vlasta Geryková - ředitelka školy

    

 

Update cookies preferences